Perseus Energy 285 jako srdce měření první veřejné budovy v pasivním standardu v České republice

Prozkoumejte, jak první veřejná budova v České republice postavená v pasivním standardu využívá produkty HW group k měření elektřiny, plynu, vody a tepla pomocí kombinace měřičů Modbus a M-Bus. Cloudová technologie SensDesk umožňuje analyzovat a optimalizovat spotřebu energií díky kombinaci environmentálního monitoringu a měření energií.

Povinnosti instalace:

Pasivní standard pro budovy v České republice ukládá jejich provozovatelům povinnost monitorovat spotřebu energií a všechny naměřená data pravidelně ukládat. Za tímto účelem je v centrální, technické místnosti v suterénu budovy nainstalován Perseus Energy 285, ke kterému jsou připojeny všechny měřiče energií: vody, elektřiny, plynu a tepla. Každé tepelné čerpadlo je rovněž monitorováno systémem Perseus Energy. Kalorimetr na tepelném kolektoru sleduje, kolik tepla bylo dodáno do celého systému. Nepřetržité monitorování a pravidelné reporty poskytuje portál založený na technologii SensDesk.

Řešení energetického monitoringu ve škole AMOS:

Základní škola AMOS na okraji Prahy byla první veřejnou budovou v České republice postavenou v pasivním standardu. Škola byla žákům otevřena v roce 2019, ale celý projekt se připravoval téměř deset let.

Standardy pro pasivní budovy prošly v posledních letech dynamickým vývojem. Když však projekt dospěl do fáze projektování s přiděleným financováním, bylo nutné stabilizovat všechny proměnné, aby bylo možné jej úspěšně dokončit. Celkové náklady na projekt činily 420 milionů korun, tedy v té době více než 16 milionů eur. Před zahájením architektonického projektu navštívil vítězný tým architektů několik podobných projektů ve Švýcarsku, Rakousku a Finsku, aby se seznámil s nejlepšími nápady a stávajícími postupy při řešení takto inovativní veřejné budovy určené speciálně pro děti.

Škola AMOS pro svůj provoz kombinuje dva nezávislé zdroje tepla:

Tepelná čerpadla (vzduch-voda);

plynový kotel.

Pasivní standard pro budovy v České republice ukládá jejich provozovatelům povinnost evidovat spotřebu energií a ukládat naměřená data. Srdcem celého monitoringu ve škole AMOS je zařízení Perseus Energy 285, do kterého jsou připojeny všechny měřiče energií (elektroměry, vodoměry, kalorimetry, plynoměry). Každé tepelné čerpadlo je rovněž sledováno systémem Perseus Energy. Extra kalorimetr na tepelném kolektoru sleduje, kolik tepla bylo dodáno do celého systému. Před zavedením systému Perseus Energy 285 bylo v areálu v provozu několik jednotek HWg-PWR25.

Pro přesnější analýzu spotřeby elektrické energie byla ve školní kuchyni instalována samostatná jednotka Perseus Energy 285 spolu s M-BUS elektroměry. Tento prostor patří k energeticky nejnáročnějším, s výraznými, avšak očekávanými výkyvy ve spotřebě.

Toto řešení bylo zvoleno s ohledem na specifické požadavky a předpisy, které musí škola splňovat. Tepelná čerpadla ohřívají vodu nejprve na 42–45 °C, což však nestačí pro potřeby kuchyně a zásobníků teplé vody. Klíčovým aspektem je skutečnost, že tepelná čerpadla vzduch-voda ztrácejí účinnost při teplotách pod -5 °C, přičemž jejich klesající návratnost začíná již kolem 2–3 °C. Proto je nutné ohřev vody na vyšší teplotu doplnit zemním plynem.

Škola má dva předehřívací zásobníky, které jsou ohřívány výhradně tepelnými čerpadly. Poté, v závislosti na venkovních teplotních podmínkách a aktuální spotřebě, se zapíná plynový kotel pro dva samostatné zásobníky teplé vody. Jeden z nich slouží výhradně pro školní kuchyni, zatímco druhý se využívá k vytápění společných prostor budovy. Současně byly instalovány elektrické průtokové ohřívače, které zvyšují efektivitu systému v místech, kde potrubí vede více než 50 metrů od kotlů

Spotřeba vody je obdobně monitorována a řízena. Škola je vybavena systémem splachování toalet dešťovou vodou. Voda se shromažďuje v podzemní nádrži pod venkovním hřištěm a je čerpána do mezizásobníku v kotelně. Systém Perseus Energy nepřetržitě sleduje spotřebu vody a v případě nedostatku vody v podzemní nádrži automaticky doplňuje mezizásobník z vodovodního řadu. Zároveň hlídá přetečení nádrže pomocí detekčního WLD kabelu. Jednoduchá prevence v případě poruchy některého z kulových ventilů ve vodovodním řadu.

Všechny měřiče v budově využívají technologii M-Bus a ModBus, které se snadno integrují s jednotkami Perseus Energy, jež oba protokoly nativně podporují.

Kompletní instalace jednotek Perseus, měřičů a senzorů je napojena na cloudovou službu HWPortal. HWPortal je česky komunikující odnož aplikace SensDesk Technology, provozovaná společností HW server s.r.o v České a Slovenské republice. HW server s.r.o. je taktéž výhradním distributorem produktů HW group pro Českou republiku a Slovensko. Prostřednictvím portálu jsou spravovány alarmové výstrahy pro elektřinu, vodu, plyn a teplo, stejně jako automatizované reporty sledující aktuální stav všech měřičů.

Společnost HW group je hrdá na to, že její zařízení bylo instalováno v takto významném projektu pro Českou republiku a v jedné z nejmodernějších školních budov v Evropě.

 

HW group