Jak vybrat teplotní čidlo

 

 Měření teploty po internetu je dnes běžnou záležitostí. Je to asi základní a většinou také první věc v chytré domácnosti, kanceláři nebo skladu, kterou nás napadne dálkově sledovat. Ale není teploměr jako teploměr.

Nákup dálkového teploměru je celkem jednoduchá věc. Existuje řada krabicových řešení v cenách v rozpětí stovek korun až desítek tisíc. Proč jsou některé krabičky tak levné, se často dozvíte až po pár týdnech používání. Na co si dát pozor?

Teplotní rozsah musí odpovídat předpokládanému použití a to s rezervou. Zatímco teploměr pokojové teploty do domácnosti vystačí s rozsahem -10°C až +40°C, venkovní teploměr by měl být schopen měřit -40°C až +80°C. Stejně se bude lišit teploměr do mrazničky, kde uživatele zajímají zejména záporné teploty a ke grilu, kde se užitečný rozsah pohybuje mezi +80°C a +400°C.  Spolu s použitím a rozsahem teplot se mění také přesnost, pokud ji prodejce neuvádí, je lépe se teploměru vyhnout. S tímto se lze setkat zejména u teploměrů, které mají čidlo vestavěné například v jednotce s displejem. Samotné zahřívání displeje a napájené totiž často o několik desetin nebo dokonce stupňů zvyšuje naměřenou teplotu.

 

Výběr teplotního senzoru

Pokud potřebute měřit teplotu přesně, je lepší zvolit vždy měřící jednotku s externími čidly teploty. Jejich variabilitu ukážeme na přehledu teplotních čidel pro jednotky HW group a přidáme pár tipů na použití. U teplotních čidel i jiných senzorů jsou standardem unifikovaná rozhraní, například 1Wire, 1Wire Uni nebo RS-485 pro průmyslová čidla.

 

1WIRE – Nejběžnější typ připojení přes konektor RJ11

  1. Čidlo s ochranou IP67 – venkovní i vnitřní použití, přesnost měření +/- 0,8°, teplotní rozsah°-30°_+125°. Možno použít jako „domácí“ teploměr, do stísněných prostor, do neagresivních kapalin.
  2. Čidlo pro montáž do racku 19“ – speciální čidlo pro přímou montáž do racku s možností řetězení. Rozmezí měření -10°C až +80°C.
  3. Čidlo na plochém kabelu – čidlo s vysokou ochranou krytí IP67. Použitelné v exteriéru i interiéru s teplotním rozmezím -30°C až +60°C. Hlavní výhodou je plochý přívodní kabel, který je možno bez poškození „přiskřípnout“ do dveří chladničky, nebo mrazničky.

 

                                     

 

1WIRE UNI – protokol firmy HW Group, připojení přes konektor RJ11

  1. Čidlo do velmi nízkých teplot – teplotu měří přes PT100 čidlo v rozsahu -190 až 150°C s přesností +/- 0,3°! Vhodné do potravinářského průmyslu, mrazírny, přeprava potravin.
  2. Čidlo pro vysoké teploty – stejně jako u předchozího čidla je teplota měřena přes PT100 čidlo, které je přizpůsobeno vysokým teplotám. Teplotní rozsah -50°C až 200°C. Použití jako součást protipožární ochrany.

                                                           

 

RS-485 – připojení přes průmyslové rozhraní

  1. Čidlo do interiéru – průmyslová linka RS485 dovoluje umisťovat čidla na velké vzdálenosti od vyčítacích jednotek. Toto čidlo je možno i řetězit, proto na jednom „drátu“ můžeme monitorovat velký prostor. Teplotní rozsah -10°C až +70°C a možnost použití v kancelářích, skladech, serverovnách, muzeích, veřejných i komerčních prostorách atd… .
  2. Čidlo s PT100 sondou – venkovní i vnitřní použití. Jedná se o velmi přesnou sondu +/- 0,25°s měřícím rozsahem -30 až +70°C. Využití ve zdravotnictví (inkubátory), farmaceutickém průmyslu, potravinářský průmysl.
  3. Čidlo s PT100 sondou na kabelu – teplotní rozsah -50°C až +200°C díky externí sondě.  Zde je přidaná hodnota v čidle na kabelu, které je možno použít ve špatně přístupných prostorách.  Přesnost +/- 0,25°.
  4. Čidlo s PT100 sondou do nízkých teplot – teplotní rozsah -190°C až +150°C při vysoké přesnosti měření. Výhoda sondy na kabelu. Použití ve zdravotnictví, farmaceutickém průmyslu, vývojových laboratořích, potravinářském průmyslu.

                                                              

 

Připojení do internetu pro sledování teploty a sběr dat zajistí například jednoduchý a přesný teploměr typu STE2. Při volbě správného senzoru je tato jednotka vhodná pro domácí i profesionální aplikace, jako jsou monitorování chladících boxů v lékárně, prodejně nebo gastro provozech. Představení a testy této jednotky najdete v níže uvedených článcích.